Дослідження, представлене на Круглому столі у Брюсселі 7 - 8 грудня 2017 р.

Круглий стіл

Дослідження експерта Центру "Оптіма" д.е.н. Богдан Тетяни було представлено на круглому столі у Брюсселі 7-8 грудня 2017 р. який було організовано Центром Гуманітарного Діалогу (Сentre for Humanitarian Dialogue, Geneva) та Інститутом Глобальних Проблем (Institute for Global Affairs, London) London School of Economics and Politics.
Цей Круглий стіл на тему «Попередження та управління економічними шоками в Україні» як міжнародний захід високого рівня було проведено у формі консультацій та обміну думками 20 міжнародних експертів – представників міжнародних фінансових інституцій, академічних установ, експертно-аналітичних центрів та урядових спеціалістів, з питань управління економічними і фінансовими шоками, на дію яких наражатиметься економіка України у 2018-2020 роках.

Метою проведення зазначеного заходу було визначено розробку практичних рекомендацій для стабілізації економічної ситуації в Україні, а також пошук шляхів мобілізації більш значного пакету фінансової допомоги Україні з боку донорів і міжнародних фінансових організацій.
Модераторами круглого столу виступили Девід Горман – регіональний директор Євразійського регіону Центру Гуманітарного Діалогу, Ерік Берглофф – директор Інституту Глобальних Проблем, та Юрій Полунєєв – експерт Центру Гуманітарного Діалогу, колишній Заступник Голови Ради Національного банку України.

Міжнародні експерти ідентифікували ряд найбільш значущих шоків для економіки України у 2018-2020 роках, пов’язаних з воєнними діями на сході, які можуть коштувати їй до 10% ВВП і підірвати перспективи стійкого економічного зростання та дестабілізувати платіжний баланс країни. Серед них:

1) часткова втрата доходів від транзиту природного газу, внаслідок будівництва газопроводу ”Nord Stream II” (щорічні втрати до 2 млрд дол.США);

2) припинення чи зменшення перерахування грошових переказів мігрантів з Росії (до 1 млрд дол. США);

3) можливе накладення арешту на українські активи за кордоном після закінчення судового процесу щодо боргу України перед Росією (3 млрд дол. США);

4) кумулятивні втрати від внутрішньої торговельної блокади (до 2 млрд дол. США на рік).

Дослідник Експертно-аналітичного центру «Оптима», д-р екон.наук Тетяна Богдан виступила з доповіддю «Державний борг України як поглинач економічних шоків і джерело вразливості» (презентація доповіді додається).

У своїй доповіді Богдан Т.П. зазначила, що адекватна діагностика стану державних фінансів, коректна оцінка боргових ризиків і зважена політика управління державним боргом є вагомими складовими у системі антикризового управління, які знижують ймовірність настання боргової кризи у країні.
Експерт звернула увагу на те, що в останні три роки наша держава порушувала більшість з відомих критеріїв боргової стійкості, а реструктуризація державного боргу 2015 року з очевидністю продемонструвала надмірність обсягу боргового навантаження на неспроможність держави виконувати взяті на себе зобов’язання при реалізації ризиків пролонгації боргу.

Прогнозуючи ситуацію на майбутнє, Богдан Т.П. відзначила істотне збільшення витрат на погашення і обслуговування зовнішнього державного боргу в 2019-2020 роках як вірогідний чинник дестабілізації платіжного балансу і виникнення фіскального стресу. При цьому у випадку чергової реструктуризації державного боргу щорічні втрати ВВП внаслідок боргової кризи можуть коливатися від 2 до 5%, а зменшення зовнішньоторговельного обороту країни може сягати до 7% на рік. Вірогідними є також зменшення надходження прямих іноземних інвестицій до України, погіршення стану банківської системи та заморожування внутрішнього кредитного процесу.

Богдан Т.П. зробила висновок про те, що з огляду на наявність проблеми «боргового нависання» держави в умовах існування серйозних проблем і викликів для економіки та української державності загалом, вкрай необхідним є збільшення обсягів підтримки країни нашими партнерами із США та ЄС, а також зміна структури допомоги на користь грантового компоненту. У цьому контексті експерт нагадала, що «План Маршала» Західній Європі у 1948-1951 рр. обсягом понад 130 млрд дол. США у поточних цінах включав близько 91% підтримки у формі безповоротної натуральної та фінансової допомоги. У даний же час офіційно затверджений пакет фінансової допомоги ЄС Україні включає лише 4% зобов’язань у формі грантів, відповідно, 96% складають кредитні кошти. Експерт запропонувала власне бачення шляхів стабілізації боргової ситуації в Україні з урахуванням наявних зон вразливості фінансової системи, кращого світового досвіту та потенціалу підтримки України міжнародним співтовариством.

Презентація дослідження д.е.н. Богдан Т. П. :

 

 

Дослідження, представлене на Круглому столі у Брюсселі 7 - 8 грудня 2017 р.
© Оптіма. Експертно-аналітичний центр. При використанні матеріалів Експертно-аналітичного Центру "Оптіма", посилання на цей сайт обов'язкове
Створення сайту -WebLux

Запит на консультації